Investments
Previous funding
Total:
1 500 000 €
Fundraising
Raising:
News:

Another taxi app enters the Latvian market - Taxigo

3 months ago

While Latvians are already actively using Taxify and patiently waiting for Uber to arrive, the Taxigo taxi app has entered the Latvian market. It is represented by an Estonian company and differentiates itself from the classic sharing economy taxi examples by only offering rides in licensed taxis.

The pulse of Latvian startup scene: Week #43

9 months ago

#StartinLatvia launches new Kickstarter campaign, creates wireless charging device for mobile phones and more.

Who invests in Estonian startups – infographic of top investors

10 months ago

Investments in Estonia have grown significantly over the last few years. In 2010, for instance, only €18.5 M was invested in Estonian startups compared to €97.8 M in 2015. That's a 429% increase in just five years.

Ziņas:

Taksometru nozare vēršas Ģenerālprokuratūrā par iespējamām nelikumībām Rīgas Domē

2 months ago

Vairāki taksometru nozares uzņēmumi vērsušies Ģenerālprokuratūrā ar kopīgu iesniegumu, aicinot izvērtēt iespējamus noziedzīgus nodarījumus - izspiešanu - Rīgas domes Satiksmes departamentā.  

Kā rīkoties, ja vēlies kļūt par Taxify šoferi?

2 months ago

Bieži izskan dažādas spekulācijas par to, vai 'Taxify' aplikācijā reģistrējušies un taksometra pakalpojumus piedāvājošie šoferi darbojas legāli. Valsts Ieņēmumu dienests (VID) apkopojis informāciju, kā jārīkojas, lai varētu legāli piedāvāt taksometra pakalpo...

Taxify būs pieejams arī Daugavpilī

3 months ago

No 15. maija taksometru izsaukšanas mobilā platforma Taxify ar pieciem taksometriem būs pieejama arī Daugavpilī. Lēmums ir saistīts ar uzņēmuma plāniem turpināt straujo attīstību, un piedāvāt mobilās platformas pakalpojumus ne tikai galvaspilsētā, bet arī reģionos.

Next Event:
This company is too busy for events. Ping them directly above.